Według Chińczyków czas powtarza się nie jest linearny, lecz ma kształt spirali. Ponieważ zachodzi powtarzanie czasu to i pewne zdarzenia i właściwości domu wzniesionego w danym czasie będą się powtarzały. Czynione na przestrzeni wieków obserwacje dotyczące losu mieszkańców i ich zapisywanie przez Chińczyków posiadały znamiona powtarzalności. Ta powtarzalność była przesłanką do powstania Szkoły Wędrującej Gwiazdy. W tym ujęciu Feng Shui jest sztuką która łączy świat materialny (widzialną przestrzeń) z czasem i umysłem człowieka oraz jego podświadomością.
Największa jednostka czasu składa się z 180 letniego cyklu, który z kolei dzieli się na trzy cykle po 60 lat (górny, środkowy i dolny). Wielki cykl dzieli się na dziewięć okresów po 20 lat. Obecnie żyjemy w cyklu dolnym okresie 8, który rozpoczął się 4.02.2004 roku.

Bardzo korzystnie działają gwiazdy aktywne dla okresu ósmego, czyli 8, 9 i 1. Wpływają one na życie mieszkańców w bardzo pozytywny sposób, a ich oddziaływanie można jeszcze dodatkowo wzmocnić. Gwiazdy 6 i 4 są z natury dobre i również mają korzystne oddziaływania. Gwiazdy martwe to 2, 5, 3 i 7 powracająca do swojej pierwotnej natury. Gwiazdy martwe wpływają na życie mieszkańców bardzo destrukcyjnie, lecz można zredukować ich niekorzystne działanie.

W poszczególnych sektorach znajdują się zestawy trzech liczb. Są to tak zwane gwiazdy, liczba po lewej stronie to gwiazda góry odpowiedzialna za zdrowie i stosunki międzyludzkie, liczba po prawej stronie to gwiazda wody mówiąca o bogactwie. U dołu znajduje się gwiazda bazy ziemi lub czasu, niezbędna do wykonania wykresu. Każda z gwiazd to określony rodzaj energii, gwiazdy te wchodzą w relacje pomiędzy sobą i określają potencjalność, możliwość zaistnienia konkretnych wydarzeń w życiu mieszkańców.
Nie we wszystkich przestrzeniach mamy do czynienia z korzystnymi układami energetycznymi. Można jednak zneutralizować negatywne oddziaływania poprzez dobór odpowiednich remediów, które będą neutralizowały szkodliwe oddziaływania.
Wykresy rozkładu energii dla domu, ułatwi nam podjęcie decyzji, co do zagospodarowania przestrzeni na zewnątrz i wewnątrz budynku.