Feng Shui Feng Shui
Feng Shui

Feng shui ( dosłownie wiatr i woda) – jest to starożytna stuka aranżacji przestrzeni mająca na celu osiągnięcia zgodności danego miejsca ze środowiskiem naturalnym. Harmonijne zestrojenie danej przestrzeni z otoczeniem , człowiekiem i samym miejscem (jego poszczególnymi składnikami), zapewnia jego użytkownikom szczęście. Osobą stosującym Feng Shui wszystko przychodzi łatwiej i bez wysiłku, osiągają sukces w wielu dziedzinach aktywności. Jest to niewątpliwie przyczyna dla której Feng Shui praktykowane jest od tysięcy lat. Każdy chce być szczęśliwy , zdrowy i bogaty nie zależnie gdzie żyje i w jakich czasach.

Tradycyjne Feng Shui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Pierwotnie stosowane było przez ludzi zamożnych a wiedza na temat Fenf Shui utrzymywana była w wąskim gronie mistrzów i przekazywana wybranym uczniom ustnie. Pierwsze tekst na temat Feng Shui dotyczą zasad pochówku gdyż zapewnienie właściwego pochówku przodkom dawało dobre życie potomkom. Feng Shui kojarzone było również z geomancją , bo obejmuje także takie zagadnienia, jak ochrona budynków przed złymi duchami, promieniowaniem geopatycznym i wpływ promieniowania kształtu na otoczenie.

Żeby dokładnie oddać pierwotne znaczenie, trzeba zrozumieć symbolizm:

 - Wiatr, którego nie można zobaczyć - niewidzialne  

 - Woda, której nie można uchwycić - nieuchwytne.

Feng Shui dotyczy więc tego co niewidzialne i nieuchwytne, a z ogromną siłą wpływa na życie ludzi. Ta siła nazywana jest Chi.

Można powiedzieć, że Feng Shui to sztuka właściwego ( optymalnego) zgodnego z naturą kierowania energią Chi dla odniesienia wymiernych korzyści. Niektórzy mówią, że jest to akupunktura przestrzeni, która sprawia , że przestrzeń pracuje dla dobra jej użytkowników.

Każde wprowadzenie zmian w przestrzeń z wykorzystaniem sztuki Feng Shui ma ściśle określony wcześniej cel. Cel ten wynika z pragnień i dążenia osób wykorzystujących tą sztukę. Niekiedy może to być poprawienie sytuacji finansowej, polepszenie relacji rodzinnych, budowanie i wzmacnianie związków partnerskich, bycie sławnym, pomoc w robieniu kariery zawodowej itd. Feng shui jest narzędziem w dążeniu do szczęścia, które łączy oczekiwania z praktycznym wykorzystaniem wiedzy na temat oddziaływania przestrzeni na człowieka.

Często pada również stwierdzenie, że Feng Shui jest psychologią przestrzeni. Niezależnie czy jesteśmy tego świadomi, czy nie, czy w to wierzymy , czy nie – przestrzeń która nas otacza na co dzień ma olbrzymi wpływ na nasze życie.

Można się spotkać z zarzutami dotyczącymi skuteczności stosowania Feng Shui . Wątpliwości zazwyczaj dotyczą tego, że Feng Shui jest obce naszej kulturze i religii, poza tym jest stare, archaiczne i nie może się sprawdzać we współczesnych czasach. Najprościej jest się o tym przekonać poprzez zastosowanie Feng Shui w praktyce. Sceptycy mogą być mile zaskoczeni efektami wprowadzenia przemyślanych zmian wynikających z ekspertyzy.

Sztuka Feng Shui jak najbardziej sprawdza się i ma prawo bytu w naszej kulturze i w naszych czasach. Feng Shui nie może jednak być traktowane jako bliżej nieokreślony i niezrozumiały zbiór wierzeń i przesądów. Współczesne Feng Shui rozwija się i powinno uwzględniać najnowsze zdobycze nauki, odrębność kulturową, tradycje lokalne i zmiany zachodzące w czasie. Oznacza to, że miejsce w którym ta sztuka ma zastosowanie nie może przypominać chińskiej restauracji. Feng Shui musi być dostosowane do współczesnego użytkownika przestrzeni w oparciu o podstawowe prawa i zasady wypracowane w starożytności. Ludzie na przestrzeni wieków nie zmieniają się nadal posiadamy pragnienia, marzenia i cele do realizacji. Wszyscy chcą być bogaci, być kochani, zdrowi i szczęśliwi a Feng Shui właśnie temu służy.


Konsultant Feng Shui - Ireneusz Mielec, 59-800 Lubań Rynek-Sukiennice 25 | tel/fax.75 721 38 88, 510 169 988 | Wizyty: 279176